Salsa

7. července 2008 v 15:55


Historie
Samotná salsa byla již od svých počátků v 15. století ovlivňována mnoha kulturami. Je tedy velmi složité určit, kde má skutečně své kořeny. Nejvíce pravděpodobné se ale zdá, že vznikla (no vlastně byla ve svých počátcích nejvíce ovlivněna) na Kubě a v Puerto Ricu. A proč právě tam? Jak už jsme si řekli salsa je tanec kosmopolitní, různorodý a velmi rozmanitý. No a na počátku 16. století se právě na těchto ostrovech začaly stýkat 2 naprosto odlišné kultury. Ta americká a ( tamtadada - chvilka překvapení ) správně, ta africká. A jakto? Jen si vzpomeňte na hodiny dějěpisu. Právě v té době začali Španělé a Portugalci přivážet do střední Ameriky černé otroky ze západních břehů Afriky. A díky tomu se mohlo v Karibiku vytvořit to správné prostředí pro vznik nových kultur, písní, jídel a samozřejmě TANCŮ.
Salsa se tak vyvíjí více než 400 let a určitě se ještě dlouho vyvíjet bude.
Salsa má jako mnoho jiných tanců velké množství stylů. A tyto styly se rozlišují hlavně podle místa svého původu. No a ta se uvádějí dvě (ta místa). Je to Kuba a Puerto Rico. Styly kubánské a puerto ricánské se od sebe dosti odlišují a každý má svá specifika.
Můžeme začít třeba kubánským stylem. Kubánci se vždy snažili vytvářet svou kulturu spojováním a kombinací vlivů všech etnických skupin své populace - černochů, bělochů i míšenců. Kubánská salsa má také několik předchůdců (myslím tanečních). Nejvýznamějším byl asi son, který se začal utvářet na východě Kuby během prvních desetiletí minulého století. Od samého počátku vykazoval směs španělských a afrokubánských prvků. Dalšími tanci, které nesmazatelně ovlivnily dnešní podobu kubánské salsy, jsou např. plena, dominikánské merengue a taky kolumbijská cumbia. Velkou měrou se na tvář salsy zapsala také rumba (přesně tak, to je ta svádivost a romantika).
A dalším stylem salsy je salsa puerto ricanská. Je mnohem mladší než předchozí styl. Vždyť si z Kuby půjčila také několik hudebních základů. Nejdříve měl tento druh salsy mnoho společných prvků se salsou kubánskou. Později se však začala oddělovat, hlavně díky žánrům jako seis, bomba a plena.
Největší popularity se dostalo salse v 70.letech. To se z tohoto tance stala skutečně celosvětová záležitost. V té době se také zrodil oficiální název - SALSA. Mezi průkopníky salsa hudby patřili především Willie Colón, Hectorem Lavoa a Lalo Rodriguez.
I dnes se mnoho zpěváků a tanečníků vrací při svých vystoupeních k salse. Určitě znáte jména jako Shakira, či Thalia.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama