Březen 2008

Evanescence

31. března 2008 v 15:30


http://www.guyelvinwhite.com/resource/amylee.jpg
Obrázek “http://encyclopediaofarkansas.net/media/gallery/photo/evanescence_f.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://www.songwriteruniverse.com/amylee.jpg

Obrázek “http://gothicmetal.aspone.cz/evanescence.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.bmi.com/images/musicworld/e/evanescence_3_500.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Johnny Depp

29. března 2008 v 22:52
Johnny Depp
Jeho plné jméno je John Christopher Depp II. Má dva sourozence sestru Christie Dembrowski, která pracuje jako osobní manažerka a bratra Dannyho Deppa, který se živí psaním scénářů. Jeho máma Betty Sue pracovala jako číšnice a otec John musel jako inženýr cestovat za prací, takže rodina opustila Johnnyho rodné Kentucky a vydala se na cesty. Stěhovali se tak často, že si ani nevybavuje, kde všude bydlel. Rodiče měli navíc výbušný vztah. Před tím vším se snažil utéct, takže propadl drogám. Ve dvanácti dostal Johnny kytaru, aby svůj volný čas věnoval něčemu lepšímu, než byli drogy. Když mu bylo patnáct, rodiče se rozvedli.
Se školou skoncoval v 16 letech, a rozhodl věnovat hudební kariéře. Založil kapelu The Kids a vydal se s ní do Los Angeles. Jenže nakonec bylo všechno jinak: potkal svoji ženu Lori Allisonovou s níž se ve svých dvaceti letech oženil. Manželství sice vydrželo s bídou dva roky (rozvedli se v roce 1985), ale Lori filmová maskérka seznámila svého muže s Nicolasem Cagem. Ten jej vzal na schůzku se svým agentem a z Johnnyho se tak stal herec. Johnnyho první film byla "Noční můra v Elm Street/A Nightmare on Elm Street". Roli dostal díky náhodě - režisér filmu se zeptal své dcery, koho by do oné role obsadila a ta si vybrala JohnnyhDalší role, kterou nejprve nechtěl byla role Toma Hansona v seriálu "21
Jump Street". Z Johnnyho se díky postavě detektiva Hansona okamžitě stala hvězda. Další role následovaly velmi rychle. Filmy Střihoruký Edward, Co žere Gillberta Grapea, Ed Wood či Donnie Brasco jen potvrdily jeho talent a za tři z nich získal nominace na Zlatý Glóbus ("Střihoruký Edward/Edward Scissorhands", Tajemné okno Davida Koeppa nebo Tenkrát v Mexiku od Roberta Rodrigueze. "Benny and Joon", "Ed Wood").
Během natáčení Střihorukého Edwarda poznal i svou lásku herečku Winonu Ryderovou. Zamiloval se tak, že si nechal na ruku vytetovat¨Winona forever" (Winona navždy). Potřech letech, ale přišel rozchod, a tak i změna "Wino forever". Johny chodil i s Kate Moss i když spíš střídavě.
Měl problémy s drogami, ale všechno vyvrcholilo tím, když se herec River Phoenix v roce 1994 předávkoval heroinem přímo před Jonnyho klubem Viper´s Room v Los Angeles. To ho naprosto odradilo a rozhodl se přestat.
V roce 1996 měl svůj režijní debut ("The Brave") a v roce 1999 se stal spoluvlastníkem francouzské restaurace "Man Ray".
Dne 24. 5. 1999 se mu kolem půl deváté v nemocnici nedaleko Paříže narodila jeho a Vanessina dcera Lily-Rose Melody Depp. Jeho přítelkyně je francouzská herečka a zpěvačka Vanessa Paradisová. S níž se rozhodl žít ve Francii, ale své herecké kariéry se nevzdává a pokračuje. V roce 2001 se objevil ve snímku Z pekla v němž si zahrál policejního komisaře Freda Abberlina, odhalujícího
podivné souvislosti v příběhu Jacka rozparovače.
S režiserem Timem Burtonem spolupracoval kromě filmů Střihoruký Edward a Ed Wood také v roce 2005 když se objevil v jeho diváckém hitu Karlík a továrna na čokoládu nebo když propůjčil svůj hlas postavě Viktora v animovaném horrorovém příběhu Mrtvá nevěsta Tima Burtona.
Johnny Depp získal nominaci na Oscara, Zlatý globus, cenu Screen Actor's Guild a nominaci na televizní cenu BAFTA za roli J. M. Barrieho ve filmu režiséra Marca Fostera Hledání Země nezemě (2004), kde hrál s Kate Winslet a Freddie Highmorem. Depp také získal nominaci na Oscara, BAFTA a Screen Actor's Guild za roli kapitána Jacka Sparrowa v akčním dobrodružství Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly(2001), který se dočká také dvou pokračování (2006 a 2007).
Další jeho snímkem je Libertine (2004) od Laurence Dunmorea, kde si zahrál básníka ze 17. století se slabostí pro ženy. Jeho hereckými partnery mu jsou John Malkovich a Samantha Morton. Z dalších jeho filmů jmenujme např.
Tajemné okno Davida Koeppa nebo Tenkrát v Mexiku od Roberta Rodrigueze. http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/04_03/deppR0906_468x376.jpghttp://www.mysticunicorn.com/graphics/PS/7946.jpghttp://www.cinemablend.com/images/features/cbtop5/johnnydepp_jacksparrow.jpghttp://funnyreign.com/uploads/photo_admin_1161559246.jpghttp://www.myclassiclyrics.com/artist_biographies/johnny_depp_biography_4.jpghttp://www.mytelevision.com/movie_stars/pictures/johnny_depp.jpghttp://www.tiscali-networks.co.uk/entertainment/images/johnny_depp150x110.jpghttp://www.windoweb.it/guida/spettacolo/spettacolo_foto/johnny_depp_4.jpghttp://www.celebrities-pictures.com/photo/d/16666-1/Johnny+Depp+132.jpg

Gauddeámus

28. března 2008 v 20:48

Kaťuša

28. března 2008 v 20:26


Evanescence - video

28. března 2008 v 16:02

Madagaskar

28. března 2008 v 15:59

Oči

24. března 2008 v 18:43
Obrázek “http://altair.websnadno.cz/oko.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
Obrázek “http://www.teloch.yoyo.pl/foto/oko.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.
http://blog.macich.net/download/oko_02.jpgObrázek “http://www.goldwell.cz/picture/news/trendzoom2006/trend-zoom---oko_Visual.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Velikonoce

24. března 2008 v 9:26
http://www.freeport.cz/data/imgs/00741m.jpghttp://www.moraviaflor.cz/katalog_soubory/velikonoce.jpghttp://www.praha14.cz/~listy/2006/4/Str17_2.jpghttp://i.idnes.cz/07/041/cl/VES1a3b0e_CIMG3000.JPGhttp://www.knihovna-police.cz/archiv/2006/04/images/velikonoce200.jpgBeránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.
Kříž je nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím.
Bohoslužba velikonoční vigilie začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce (paškál). Ta je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody, je ozdobena znamením kříže a symboly Α a Ω, tj. začátku a konce věků, jimiž je Kristus. Tato svíce se potom zapaluje po celou velikonoční dobu až do letnic a při každém křtu, aby se naznačilo, že křest patří k Velikonocům. Tato svíce se též rozžíhá při křesťanském pohřbu na znamení toho, že zemřelý stejně jako Kristus prošel branou smrti; a církev se za něj modlí, aby vstal k novému životu s Bohem.
Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.
Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny v křesťanské symbolice, některé velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby. Například zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista.

ukázky

16. března 2008 v 16:20

Beethoven

16. března 2008 v 15:55


Tomáš Verner

14. března 2008 v 15:10
animace

13. března 2008 v 10:54

Harry Potter a kámen mudrců

8. března 2008 v 18:37
Příběh brýlatého chlapce s nachovou jizvou na čele, připomínající blesk, se odvíjí ve světě kouzel a fantazie. Začíná v den, kdy ještě docela malý Harry Potter, zůstal na světě sám. Jeho maminka Lily Potterová byla ta nejlepší čarodějka a jeho táta James Potter zase ten nejlepší čaroděj, které všichni znali.

Před večer svátku všech svatých se stala ona tragická událost, která nemá ve světě kouzel obdoby. Co se ten večer opravdu stalo? To nikdo nikdy nezjistil. Zlý a ničemný černokněžník jménem Voldemort toužil vládnout celému světu kouzel a nic ho nedokázalo zastrašit nebo dokonce i zastavit. Chladný Voldemort postupoval dál kupředu a nezajímalo ho, že za sebou zanechává mrtvoly. Jeho oběťmi se stali i James a Lily Potterovi. Harrymu byl v té době jeden rok. Ležel ve své postýlce, když Voldemort zničil jeho rodiče a domov. Záhadou zůstává, proč se Voldemortovi nepodařilo zasáhnout i chlapce. Použil na něj zaklínadlo,při kterém je téměř nemožné, zůstat naživu, ale malému Harrymu se to podařilo. Dokázal kouzlo zlomit a stal se slavným a obdivovaným. Oné osudné noci došlo ještě k další záhadě k Voldemortově zmizení. Po jeho nevydařeném pokusu zabít i Harryho ztratil sílu a zmizel. Nikdo ho už nikdy nespatřil. A tak se chlapec s nachovou jizvou na čele dostal ke svým jediným příbuzným ke strýci Vernonovi a tetě Petunii. Ti ho přijali s nevítaným úsměvem na rtech a ze života mu dělali peklo.

V den chlapcových jedenáctých narozenin nastala v jeho životě velká změna.Harry je přijat na školu v Bradavicích, aby zde pokračoval ve stopách svých rodičů. Do školy nastoupil 31. července a ve Velké síni bradavického hradu se konala slavnost na počest zahájení školního roku. Harryho přiřadili do nebelvírské koleje, kde se seznámil se svými budoucími nejlepšími kamarády Hermionou a Ronem.

Sotva se Harry stačil v Bradavicích rozhlédnout, nalezl se svými přáteli podivnou stopu. Někdo vykradl bradavický trezor a snažil se dostat za tajemné dveře, kde tříhlavá obluda hlídala kámen mudrců, ale Harry, Ron a Hermiona ještě zatím netušili, co se za těmi dveřmi ve skutečnosti skrývá. Bylo vidět, že v jejich žilách koluje pravá kouzelnická krev. Pustili se do nebezpečného pátrání a zjistili, že za zamčenými dveřmi je ukryt kámen mudrců. Někdo se ho snažil získat, kdo to zůstávalo pro tři kamarády velkou neznámou. Během pátrací doby po pachateli se Harryho vášní stala kouzelnická hra famfrpál. Naučil se skvěle létat a nebelvírské družstvo ho přijalo jako chytače. Chlapcovou zásluhou vyhrávali jeden zápas za druhým.

Čas plynul a tři přátelé už měli jasno. Jen netušili, že se mýlí. Všechny důkazy ukazovaly na profesora Snapa, a tak se všichni tři vydali pro kámen mudrců. Nenalezli u kamene profesora Snapa, jak se domnívali, ale profesora Kratiknota, který nebyl nikým jiným než Voldemortem. Kámen mu měl zajistit nesmrtelnost. Opět přišel chlapec s nachovou jizvou na čele a záchránil kámen mudrců. Dostalo se mu za to od ředitele Brumbála velké pocty a zisku v podobě bodů pro svoji kolej. Znovu obdivovaný Harry Potter zvítězil nad zlým černokněžníkem....

Harry Potter a tajemná komnata

8. března 2008 v 18:36
Harry se po prázdninách vrací znovu do školy. Po pár měsících se tam
dějí zvláštní věci. Nejdřív napadení paní Norrisové, kočky školníka a jednoho studentaa k tomu nápis na stěně: "TAJEMNÁ KOMNATA JE ZNOVU OTEVŘENA, NEPŘÁTELÉ DĚDICE POZOR". Harry, Hermiona a Ron zjíšťují, kdo je zmijozelův dědic a jaká nestvůra je v komnatě ukryta.

Pak se stalo něco hrozného. Byla napadena jejich nejlepší kamarádka Hermiona. Velmi jim pomohla tím, že měla v ruce písemný vzkaz o tom, jaká je to nestvůra, a jak se pohybuje po hradě. Harry a Ron se šli zeptat ducha (Ufňukané Uršuly) na to, jak zemřela. Dověděli se, že viděla žluté oči v koupelně. Harry si všiml hadí hlavy na kohoutku a hned mu došlo, že to může být vstup do TAJEMNÉ KOMNATY. Harry promluvil hadím jazykem a komnata se otevřela. Skočili dolů, ale kamenný strop se zhroutil a kameny je rozdělily. Harry se otočil a uviděl železné kolo, kterým se asi vstupuje do TAJEMNÉ KOMNATY! Proto zakřičel na Rona, ať odstraní všechny kameny. A že on se vydá vpřed. V dáli uviděl Ginny Weaslyovou a běžel k ní, ale byla v bezvědomí.
V tom se za ním objevil Tom Raddle a poslal na Harryho baziliška. Harry ho však přemohl, ale bez Brumbála a ptáka Fénixe by se mu to nepovedlo. Největším překvapením bylo, že Tom Raddle není jen tak obyčejný kouzelník, ale Lord Voldemort. A tak skončilo Harrymu dobrodružství ve druhém školním roce.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

8. března 2008 v 18:32
V létě, kdy má Harry Potter prázdniny, navštíví Dursleyovi teta Marge. Harry se snaží chovat slušně, ale Marge urazí jeho zesnulé rodiče, Harry se neudrží a tetu Marge nafoukne. A sám odejde od Dursleyových. Při cestě do děravého kotle potká velkého černého psa. Lekne se a vytáhne hůlku - tím přivolá záchranný autobus. U Děravého kotle už na Harryho čeká ministr kouzel Kornelius Popletal, který Harryho ujistí, že nebude brát za prohřešek to, že nafoukl tetu Marge. Později se setká také s Ronem a Hermionou. Hermiona si pořídila nové zvířátko - kocoura jménem Křivonožka. Další den odjede Harry s přáteli na nádraží, kde projde přepážkou. V polovině cesty vlak zastaví a někdo nastupuje. Ve vlaku je náhle velká zima. Otevřou se dvířka kupé a tam se objeví mozkomor. Harry náhle pocítí chlad a neštěstí a omdlí. Když omdlívá, zaslechne hlas ženy, která křičí o pomoc. Naštěstí je s nimi v kupé i profesor Remus Lupin, což je učitel obrany proti černé magii, a dá Harrymu kousek čokolády. Později v Bradavicích mají hodinu jasnovidectví a Harrymu je předpovězena smrt. Také se dozvídá, že z Azkabanu utekl vězeň Sirius Black, který je kmotrem Harryho Pottera. V Bradavicích si velmi oblíbí profesora Lupina. Sirius Black už dvakrát navštívil školu. Harry získá od dvojčat Weasleyových Pobertův plánek, který ukazuje i tajné chodby do Bradavic. Novým učitelem péče o kouzelné tvory se stal Hagrid. Při první hodině se seznámí s hipogryfem Klofanem, který poraní Draca Malfoye. Hagrid musí na ministerstvo kouzel, které rozhodne, že bude Klofan popraven. Harry, Ron a Hermiona se rozhodnou Hagrida před popravou navštívit. Při odchodu Ronovi uteče Prašivka a on se ji snaží chytit. Najednou se před Ronem objeví velký černý pes. Zakousne se mu do nohy. A odvleče ho do skrýše pod vrbou mlátičkou. Harry a Hermiona spěchají za ním a zjistí, že je to past. Ten pes byl totiž Sirius Black. Harry a přátelé se dozvědí o tom, že Sirius nikoho nezabil a také nezradil Harryho rodiče. Do místnosti přijde Lupin, chvíli po něm i Snape. Harry zastoupí Snapemu cestu a nedovolí, aby Snape odvedl Siriuse na hrad. Nakonec se dozví, že Ronova krysa je Peter Pettigrew - jeden z Jamesových nejlepších kamarádů. A vydají se na hrad. Jenže je úplněk a Lupin se promění ve vlkodlaka. Sirius se promění ve velkého černého psa. A Lupin ho poraní. Dojde k řece, kde se objeví mozkomorové. Harry se pokouší vyčarovat patrona, ale nedaří se mu to, potom zase omdlí. Ale ještě než omdlí, na druhé straně se někdo objeví a vyčaruje patrona a mozkomorové zmizí. Najde je Snape, který je dopraví na hrad. Sirius je zamčen v jedné věži. Harry, Ron a Hermiona leží na ošetřovně, když je přijde navštívit Brumbál. Domluví se s nimi na tom, že Hermiona použije věc, kterou dostala od profesorky McGonagallové. Harry nic nechápe. Hermiona udělá tři obrátky. A rázem jsou v jiném čase. Hermiona vysvětlí Harrymu, že je to obraceč času. Nejprve musí zachránit Klafana a potom taky Siriuse ve věži. Šli se podívat k jezeru. Mozkomorové už tam byli. Nikdo však patrona nevyčaroval. Nakonec patrona vyčaruje sám Harry. Snape už přicházel. Harry s Hermionou se schovali. A když Snapa už neviděli, nasedli na Klofana a letěli ke škole. Zastavili u věže, kde byl Sirius vezněn. Hermiona pomocí kouzel otevře dveře a Sirius nasedne na Klofana a spěchají ke vstupní bráně hradu, kde Harry a Hermiona slezli a Sirius jim poděkoval a letěli spolu s Klofanem pryč. Harry Ron a Hermiona jeli vlakem domů. Dorazili na nádraží a prošli přepážkou. Na Harryho tam čekal strýc Vernon. Harry se se všemi rozloučil a šel za strýčkem. Vyšel vstříc novému a sluncem zalitému létu.

Harry Potter a Ohnivý pohár

8. března 2008 v 18:25
Harryho po probuzení ze strašného snu začne pálit jizva a je z toho celý nesvůj. Je pozván do Doupěte, obydlí Ronovy rodiny, aby zde strávil zbytek prázdnin a jel s nimi na MS ve famfrpálu. Dostanou se tam pomocí přenášedla a zhlédnou zajímavé famfrpálové finále. Avšak večer v tento den, se v kempu, kde jsou Weasleyovi, Harry, Hermiona a další kouzelníci ubytování, stanou nepříliš hezké věci. Smrtojedi zaútočí na správce kempu a jeho rodinu a v lese někdo vykouzlí znamení zla. To způsobí na ministerstvu pořádný poprask.

Jakmile žáci Bradavic dorazí do školy, dozví se od jejich ředitele, Albuse Brumbála, že místo Famfrpálového turnaje proběhne turnaj tří kouzelnických škol. Během zahajování školního roku vpadne do vstupní síně nový učitel obrany proti černé magii Pošuk Alastor Moody. Tento ošklivě vypadající člověk je zde kvůli Brumbála, který si jej sem pozval zároveň jako hlídače. Ovšem Moody nemá příliš potuchy o výchovných metodách a tak promění Malfoje za trest ve fretku.

Do turnaje tří kouzelnických škol se smí přihlásit jen někdo, kdo již má alespoň 17 let. Brumbál provede opatření aby se nikdo mladší nemohl přihlásit, avšak pohár vybere kromě tří šampionů ještě Harryho, který se vůbec nepřihlásil. A tak musí Harry absolvovat podle pravidel tři úkoly pro šampióny.
Nejprve se utká s drakem v boji o zlaté vejce. Tento úkol Harry úspěšně splní a může si oddychnout, první úkol přežil. S pomocí svých přátel a Siriuse, jeho kmotra, totiž zjistí, že jej někdo přihlásil, aby Harry při turnaji zemřel. O čem bude další úkol mu má prozradit vejce, které při předchozím úkolu získal. Když jej však otevře, vejce začne pouze ječet. Proto se rozhodne, netrápit si s ním zatím hlavu. Nakonec však i tento úkol s pomocí skřítka Dobbyho zvládne a navíc je v průběžném pořadí spolu s Viktorem Krumem na prvním místě. Následuje několik událostí, mimo jiné ples na kterém má Harry tančit a také se před Zapovězeným lesem objeví pohřešovaný Bartemius Skrk. Nakonec se však opět někde ztratí a Brumbál se nedozví, co mu pan Skrk chtěl důležitého říct.

Třetí úkol se má odehrávat v bludišti, které roste na famfrpálovém hřišti. Do něj budou šampióni podle dosažených bodových výsledků postupně vypouštěni a kdo se první dotkne poháru pro vítěze se jím taky má stát. Avšak vše se zvrtne. Když se Harry spolu s druhým šampiónem Bradavic, Cedrikem Diggorym, dotknou poháru, zjistí, že z něj někdo udělal přenášedlo. Objeví se na nějakém hřbitově a kouzelník Petr Pettigrew ( přezdívaný Červíček ) zabije Cedrika Diggoryho. Harryho odvleče a přiváže k jednomu z hrobů. Poté umožní Červíček Voldemortovi vrátit se, a to díky namíchání složitého lektvaru. Následně se Harry s Voldemortem utká a podaří se mu uprchnout. S sebou vezme také tělo Cedrika a pohár.

Probere se na zemi zpět v Bradavicích a vše co se stalo oznámí Brumbálovi. Moody jej vezme zpět do hradu a řekne mu, že je služebník Voldemorta a ne Moody za kterého se vydával. Naštěstí dříve než stihne Harryho odstranit se zde objeví Brumbál a rázně zakročí. Pomocí veritaséra se podaří Brumbálovi zjistit mnoho o návratu Voldemorta. Školní rok skončí a Harry se má radši vrátit zpět k Dursleyovým, prý alespoň na začátek prázdnin.

Harry Potter a Fénixův řád

8. března 2008 v 18:24
Harry opět tráví prázdniny u Dursleyů. Ron a Hermiona mu píší nic neříkající vzkazy. Při sporu s Dudleyem se objeví dva mozkomorové a Harry je kouzlem Patrona oba zachrání. Od paní Figgové, motačky, se Harry dozvídá, že ho vlastně pořád někdo nenápadně hlídá. Protože Harry nedovoleně kouzlil, hrozí mu vyloučení z Bradavic, zničení hůlky a navíc se má dostavit na slyšení na ministerstvo kouzel.
Pak pro něj přiletí celá delegace čarodějů - později se dozvídá, že jsou to členové "Řádu Fénixe" - spolku odpůrců lorda Voldemorta. Řád vede Brumbál a jsou v něm mimo jiné Lupin, Moody, Weasleyovi, Harryho kmotr Sirius Black a také Snape. Řád sídlí ve starém domě v Londýně, který patřil rodině Siriuse Blacka. Harry je pořád naštvaný: zase toho moc neví, a v domě Řádu má za úkol (on, ale i Hermiona, Ron, Fred, George a Ginny) jen uklízet staletou špínu. Harry absolvuje slyšení na ministerstvu kouzel, kde díky Brumbálově účinné obhajobě a díky svědectví paní Figgové je Harry nakonec osvobozen. Ron a Hermiona dostávají prefektské odznaky. Po příjezdu do Bradavic není nic takové jako dřív. Hagrid ve škole není - místo něho učí profesorka Červotočková. Obranu proti černé magii učí profesorka Umbridgeová delegovaná do školy přímo samotným ministrem Korneliem Popletalem.
Umbridgeová trvá na tom, že vlastně obrana proti černé magii není potřeba. Harry se proti tomu bouří (dostává bolestivé školní tresty). Umbridgeová udělá peklo ze života nejenom Harrymu, ale převrátí zavedený pořádek školy. S Popletalem postupně vymýšlí další a další omezení a ministerské oběžníky. Je jmenována vrchní inspektorkou s právem odvolávat učitele.
V Nebelvírském famfrpálovém mužstvu je Ron novým brankářem a kapitánkou Angelina. Nebelvír vítězí nad Zmijozelem díky Harrymu. Malfoy vyprovokuje Harryho a Freda s Geogem, kteří od Umbridgeové dostanou doživotní zákaz hrát famfrpál. Harryho nahradí Ginny, Harryho kulový blesk je zamčen na řetěz u Umbridgeové, která dělá inspekce v hodinách, nenávidí ji studenti i učitelé.
Hermiona po předchozí domluvě s Ronem a Harrym zorganizuje účast asi 20 studentů různých ročníků Nebelvíru, Mrzimoru i Havraspáru v Prasinkách U tří košťat - a domluví se, že založí spolek pro výuku obrany proti černé magii, který povede Harry - Brumbálovu armádu (BA). V zápětí se ale objeví nový oběžník, že jsou studentské spolky zakázány. Studenti ale spolek přesto založí - tajně. Pomůže jim Dobby, který pro ně najde tajnou místnost.
Harry se potýká s prvním milostným vztahem - s Cho Changovou. Před Vánocemi se mu zdá živý sen, že Voldemort - či jeho had - napadl Artura Weasleye. Zmobilizuje Brumbála a ukáže se, že je to pravda: díky rychlému zákroku se podaří Arturovo zraněné tělo najít a včas dopravit do nemocnice sv. Munga. To mu zřejmě zachrání život. Harry, Ron i Hermiona jsou ještě tu noc dopraveni do domu Siriuse, kde pak stráví i celé Vánoce. Během svátků několikrát navštíví v nemocnici Artura Weasleye. Jednou potkají na chodbě Zlatoslava Lockharta - je pořád zmatený. Potkají tam Nevillovy rodiče, a Nevilla s babičkou, kteří je zrovna přišli navštívit. Ron a Hermiona se konečně dozvídají, jak to je s Nevillovými rodiči (Voldemortovi Smrtijedi je zbavili rozumu).
Těsně před začátkem druhého pololetí si ho zavolá Snape a řekne mu, že ho bude individuálně učit "zavírat mysl". Že ho to osobně moc netěší, ale že je to Brubmálovo přání. Ale Harrymu to nejde... Zdává se mu o místnosti v Oddělení záhad na ministerstvu. Ale pořád se nemůže dostat úplně dovnitř... Snape si vždycky před začátkem lekce ale některé myšlenky odloží do Myslánky, pro případ, že by se Harrymu podařilo Snapovi nějaké myšlenky přečíst - což se Harrymu podařilo. Viděl v ní svého otce a Siriuse, jak jako studenti pátého ročníku v Bradavicích Snapa ponižovali a posmívali se mu. Harry je v šoku: považoval svého otce téměř za svatého, ale teď vidí, že se jeho otec choval dost hrozně.
Hermiona se s Harrym sejde v prasinkách, kde Ritu Holoubková napíše článek, o Harrym a jeho setkání s Voldemortem. Článek opravdu vyjde, k velkému zděšení Umbridgeové, která ještě přitvrdí. Brumbál Umbridgeové nedovolí vyhnat profesorku jasnovidectví Trelawneyovou, která bude nadále v Bradavicích jako soukromá osoba. Také jí znemožní jmenovat nového učitele jasnovidectví, a sám jmenuje - kentaura Firenzeho.
Studenti vymýšlejí kulišárny proti Umbridgeové, a učitelé tomu ani moc nebrání. Nejaktivnější je Fred a George; po poslední kulišárně, kdy je chce Umbridgeová vyloučit, si sami přivolají zamčená košťata a před zraky celé školy odletí na Příčnou ulici, kde si z Harryho peněz zřídili krámek. Ginny je dobrá, Nebelvír prohrál druhý zápas jen těsně. - Vrací se Hagrid. Neochotně vykládá Harrymu, Ronovi a Hermioně o zážitcích s obry, které měl získat proti Voldemortovi.
Studentům pátého ročníku radí s výběrem povolání. Harry chce být bystrozorem. Nastává třetí nebelvírský famfrpálový zápas - proti Havraspáru. Harry se těší, že se aspoň jako divák podívá, ale Hagrid chce, aby využili toho, že všichni sledují famfrpál, a šli s ním nenápadně do lesa. Tam se objeví obr Dráp. Hagridův nevlastní bratr, kterého s sebou Hagrid přivedl. Teď chce, aby se o něj starali, pokud jej Umbridgeová zbaví místa. To se totiž zdá jako pravděpodobné.
Brumbálova armáda je prozrazena, objevuje se delegace z ministerstva, ale nikomu nic nedokážou. Nakonec to vezme na sebe Brumbál. Chtějí tedy odvést jeho; ale on se ubrání a pak zmizí neznámo kam. Umbridgeová se stává ředitelkou.
Probíhají zkoušky NKÚ. Nezkoušejí je ti, kteří je učili - jsou to učitelé, které nikdy neviděli. Harry zná velice dobře obranu proti černé magii, ale zvládá i lektvary. Známky se doví až v červenci (přiletí sova). Při úplně poslední písemné části zkoušky se mu zdá sen - rozbolí ho jizva a zdá se mu, že Sirius je v místnosti v Oddělení záhad Ministerstva kouzel, a že ho tam Voldemort mučí. Harry mu chce pomoci - Brumbál je pryč, McGonagallová je v nemocnici (po střetu s Umbridgeovou a ministerskými úředníky o několik dní dřív při obraně Hagrida). Harryho napadne, že mu Voldemort do hlavy tu myšlenku jen vložil, a chce si to ověřit. Jediný krb, odkud se dá Letaxem dostat do Siriusova domu, je ale u Umbridgeové. Harry tam s pomocí Rona, Hermiony a dalších vnikne a opravdu se dostane do domu Blackových. Sirius tam není. Mezitím se ale vrátila Umbridgeová (kterou se ostatní snažili odlákat) a pomocníci Malfoy, Crabb a Goyl (a kteří mají víc pravomocí, než prefekti), kteří Harryho a jeho přátele drží v šachu. Harry si náhle vzpomene, že na hradě přece jen zbyl jeden člen Řádu Fénixe - Snape. Trikem mu prozradí, o co mu jde.
Hermiona Umbridgeové navykládá, že ona a Harry ví o tajné zbrani (proti ministerstvu kouzel) a nabízí jí, že ji k ní zavedou. Umbridgeová se nechá vlákat do zapovězeného lesa. Tam nyní není bezpečno: po odchodu Firenzeho na hrad ostatní kentauři zanevřeli na lidi a chtějí potrestat každého, kdo vnikne do jejich lesa. Kentauři odvlečou Umbridgovou, objeví se obr Dráp, kentauři se rozprchnou a Hermiona s Harrym uteče. Na kraji lesa potká Harry a Hermiona Rona, Nevilla (který byl v BA jeden z nejlepších), Ginny a Lenku. Mají s sebou i hůlky, které Harrymu a Hermioně Umbridgeová vzala. Přemohli totiž Malfoye a ostatní pomocí toho, co se naučili v BA.
Harry se chce co nejrychleji dostat na ministerstvo a nechce, aby s ním, Ronem a Hermionou jel i Neville, Ginny a Luna. Ale oni na tom trvají, a Lenka navíc vymyslí, jak se dostat do Londýna: na thestrálských okřídlených koních! Harry se s přáteli přes různé komnaty v Oddělení záhad dostává až do místnosti ze svého snu. Ale Sirius tu není. Je tu jen předmět - proroctví, na kterém je napsáno Voldemortovo a Harryho jméno. Náhle se za nimi objeví přesila Smrtijedů (mezi nimi je i Lucius Malfoy otec Draca), včetně těch, kteří před nedávnem uprchli z Azkabanu (hlídači mozkomorové se přidali na Voldemortovu stranu). Chtějí, aby pro ně Harry vzal ten předmět - jen Harry to totiž může udělat. Šestice utíká a bojuje statečně se Smrtijedy. Náhle se objeví Sirius, Lupin a další členové Řádu, a smrtijedi jsou téměř přemoženi. Harry při boji rozbije proroctví. Pak se objevuje Brumbál. Při boji zemře Sirius. Ve vstupní hale ministerstva Brumbál porazí Voldemorta, ten ale není zabit. Snaží se proniknout do Harryho těla, ale Harry se za cenu šílené bolesti ubrání. Přichází ministr Popletal a uznává, že Voldemort se doopravdy vrátil - že měli Harry s Brumbálem celou dobu pravdu.
V Bradavicích se Harry od Brumbála dozvídá, jak je to s proroctvím - kdysi dávno ho vyvěštila profesorka Trelawneyová. Proroctví říká, že buďto Harry s Voldemortem zemřou společně, nebo musí jeden zabít toho druhého. Ale Voldemort neví, co v proroctví přesně je. Mimoto se Harry dozvídá, že musí být každé léto u Dursleyů, protože je tam chráněn rodinnou krví - díky tetě Petunii. Harry je šokován proroctvím, a zdrcen Siriusovou smrtí. Brumál se viní, že měl Harrymu vše říct mnohem dříve, a proč je vlastně právě on tak důležitý. Neshodnou se v názoru na Snapa. Brumbál tvrdí, že je věrný člen Řádu, a že právě on zařídil, že členové Řádu přišli Harrymu a ostatním na pomoc. Ale Harry nevěří, nebo spíš nechce věřit. Je naštvaný až do konce. Nejde ani na slavnost na konci roku, vyhýbá se všem, i Ronovi a Hermioně. Harry ztrácí poslední naději, že Siriuse ještě uvidí: Skorobezhlavý Nick mu vysvětluje, že Sirius se určitě nestane duchem.
Po příjezdu bradavického expresu na nádraží, obklopuje Moody, Lupin a další členové Řádu Dursleyovy a varují je, aby si netroufli Harryho přes prázdniny šikanovat. Harrymu pak slibují, že budou v kontaktu.

Harry Potter a princ dvojí krve

8. března 2008 v 18:18
Lord Voldemort a jeho Smrtijedi zpusobují v zemi více a více neklidu, tentokrát nejen u čarodejů, ale i u mudlovské veřejnosti. Rufus Brousek nahradil Kornelia Popletala ve funkci ministra kouzel a pokouší se dokázat, že úspešně zvládá bojovat proti Pánu Zla. Jeho protivník však má v hlavě jiné plány a svěřuje Dracovi Malfoyovi tajnou misi. Jeho matka, Narcissa, ze strachu o Draca presvedčí Snapea odpřísáhnout jeho ochranu uzavřením Neporušitelného slibu.
V Bradavicích se Severus Snape stává novým učitelem Obrany proti černé magii a Horace Křiklan zajišťuje výuku Lektvarů. Harry získává bývalou učebnici Lektvarů "Prince dvojí krve". Díky připsaným komentářům Prince se mu daří být v Lektvarech první ve třídě. Po jednom ze zápasů Famfrpálu Harry začíná chodit s Ginny Weasleyovou. Jeho kamarád Ron zatím chodí s Levandulí Brownovou, ale ve skutečnosti ho přitahuje Hermiona, se kterou se více sblíží po bolestivém rozchodu s Levandulí.
Harry také začíná docházet na soukromé hodiny k řediteli Brumbálovi, během kterých se dozvídá nemálo informací o minulosti Lorda Voldemorta. Brumbál společně s Harrym zjistí, že Voldemort vytvořil šest Viteálů, díky kterým může uchovat svoji duši uvnitř různých předmětů. Aby někdo mohl Voldemorta zabít, nejdříve musí zničit všechny jeho Viteály. Doposud byly zničeny dva: deník Toma Raddlea a prsten Marvola Gaunta. Harry s Brumbálem vyráží hledat třetí Viteál, Zmijozelův medailon. Brumbál se hledaním velmi vyčerpá. Při návratu do Bradavic se dozvídají, že na školu zaútočili Smrtijedi. Draco Malfoy, který Smtijedům umožnil vniknutí do hradu, se pokouší Brumbála zabít, ale nemá k tomu dostatek odvahy. Nakonec je to Snape, který Brumbála před očima Harryho zavraždí. Při útěku Snape odhalí, že je Princem dvojí krve.
Harry zjišťuje, že medailon, který získali s Brumbálem není Voldemortův Viteál, ale pouhý padělek položený tajemným R. A. B. Identita této osoby zustává zatím nezodpovězenou otázkou.
Po Brumbálově pohřbu se Harry rozhoduje nevrátit se už do Bradavic a místo toho jít hledat zbylé Viteály. Rozchází se s Ginny, protože ji nechce vystavovat nebezpečí, ale je šťastný za podporu svých přátel, kteří mu nabízí, že ho na jeho cestě doprovodí.

Harry Potter a relikvie smrti

8. března 2008 v 18:07
Na začátku příběhu se Harry přesouvá od Dursleyů k Weasleyům. V honičce se Smrtijedy (kterým předtím Severus Snape prozradí datum akce) zahyne Pošuk Moody a Harryho sova Hedvika. U Weasleyů Harry oslaví své sedmnácté narozeniny, spolu s Ronem a Hermionou dostanou předměty, které jim odkázal Brumbál ve své závěti, a zúčastní se svatby Billa a Fleur. Svatba je přerušena zprávou o pádu Ministerstva kouzel a útokem Smrtijedů.Ron, Hermiona a Harry utečou a uchýlí se do mudlovské kavárny, kde jsou ale přesto vypátráni Smrtijedy. Nakonec najdou útočiště v domě Blackovy rodiny na Grimmauldovo náměstí. Tam najdou skřítka Kráturu a zjístí, že právě on a Regulus Black vzali Voldemortův viteál z podzemního jezera. Dotyčný medailon ale v době už není. Harry přikáže Kráturovi, aby našel Mundunguse Fletchera, kterého podezírá, že medialon ukradl.Fletcher je přivlečen Kráturou a řekne triu, že medialon dal jako úplatek kouzelnici, odpovídající popisu Dolores Umbridgeové. Harry, Ron a Hermiona se na základě toho vydají v přestrojení do Ministerstva kouzel, které je toho času už pod úplnou kontrolou Smrtijedů a zabývá se výslechy a utlačováním kouzelníků mudlovského původu. Harry a Hermiona Umbridgeovou omráčí, vymění viteál za kopii, a všichni prchají i s osvobozenými kouzelníky, které posílají domů.Při přenesení do domu na Grimmauldově náměstí se Hermiony ale chytí jeden Smrtijed - tím je ochrana domu narušena a trio musí od té chvíle kempovat v lesích. Tíživá situace (navíc podporována mocí viteálu) vyústí v hádky s Ronem, který následně Harryho a Hermionu opustí. Sami dva se rozhodnou navšívit Godricův důl, kde najdou hrob Harryho rodičů a poblíž něj hrob kouzelníka Peverella s tajemným symbolem, kvůli němuž se dříve na svatbě pohádal Viktor Krum s otcem Lenky Láskorádové.Do svého domu je pozve stará čarodějka Bathilda Bagshotová, která se ale vzápětí změní ve Voldemortova hada a napadne Harryho. Díky zásahu Hermiony oba v poslední chvíli Voldemortovi uniknou, přičemž je ale zničena Harryho kouzelná hůlka.Harry a Hermiona dále stanují v různých lesích. Harry jednou při hlídkování uvidí Patrona v podobě laně, která jej zavede k zamrzlému jezírku, na jehož dně je meč Godrika Nebelvíra, jeden z mála artefaktů schopných zničit viteál - medailon. Ten Harryho při pokusu vyzvednout meč z jezírka málem udusí, v posledním okamžiku je ale Harry zachráněn navrátivším se Ronem. Ron potom s pomocí meče medailon zničí.Opět sjednocené trio se vydá navštívit otce Lenky Láskorádové, aby se dozvěděli víc o symbolu na hrobě. Zjistí, že jde o symbol Relikvií smrti - neporazitelné kouzelné hůlky, kamenu schopného vzkřísit mrtvé, a neviditelného pláště (který shodou okolností Harry již sedm let vlastní). Jejich rozhovor ukončí Smrtijedi, které Xeno Láskorád přivolal v naději, že mu po dopadení Harryho vrátí Lenku, kterou za tím účelem unesli.Triu se opět podaří uniknout, ale Harryho nepozorností jsou brzy potom zajati a uvězněni v domě Malfoyů, kde se ve sklepní kobce setkají s Lenkou Láskorádovou, výrobcem hůlek Ollivanderem a skřetem Griphookem. Podaří se jim uniknout díky pomoci skřítka Dobbyho, který je ale zabit Bellatrix Lestrangeovou.Všichni najdou útočiště v domě Billa a Fleur. Tam se dozví od Ollivandera, že neporazitelná hůlka skutečně existuje, a zjistí, že právě po ní Voldemort pase ve snaze pojistit si Harryho smrt. Vyjde najevo že posledním majitelem hůlky byl Brumbál. Harry se rozhodne dát před hůlkou přednost hledání viteálů, a Voldemort hůlku úspěšně ukradne z Brumbálova hrobu.Harry, Ron a Hermiona se dohodnout s Griphookem, že jim výměnou za Nebelvírův meč pomůže vloupat do banky Gringottových, kde je v trezoru Lestrangeových další Voldemortův viteál - pohár Helgy z Mrzimoru. Z banky utíkají na hřbetě draka. Voldemort konečně zjišťuje, že jsou jeho viteály ohroženy, a vydává se zkontrolovat jejich zabezpečení. Harry vše vidí díky svému spojení s Voldemortem, a zároveň poznává že poslední viteál je v Bradavicích.Trio se vydává do Prasinek, kde se potkají s Aberforthem Brumbálem, který jim vypráví o Brumbálově minulosti, jeho přátelství s černokněžníkem Grindewaldem a smrti jeho matky a sestry. V Bradavicích se všichni setkávají s členy "Brumbálovy armády" a zjišťují, že posledním viteálem je koruna Roweny z Havraspáru.Ron a Hermiona se vrátí do Tajemné komnaty, kde s pomocí zubů mrtvého baziliška zničí pohár. Potom se s Harrym vydají do Komnaty nejvyšší potřeby, kde Voldemort v hromadě schoval Roweninu korunu. V komnatě se setkají s Malfoyem, Crabbem a Goylem; Crabbe na ně sešle kouzelný oheň, který zničí vše v místnosti včetně viteálu. Trio unikne spolu s Malfoyem a Goylem, Crabbe padne za oběť ohni. V bitvě se smrtijedy zároveň umírá Fred Weasley.Harry vycítí, že Voldemort je i se svým hadem v Chroptící chýši. Proplíží se tam tajnou chodbou právě včas, aby vyslechl jeho rozhovor se Snapem. Toho Voldemort zabije v domnění, že tak bude neporazitelná hůlka skutečně jeho, neboť až dosud mu nepředvedla svou plnou sílu. Umírající Severus Snape předá Harrymu vzpomínky, z nichž vyplývá že byl vždy na straně Brumbála, a Brumbálovo zabití bylo součástí plánu. Zároveň Harrymu sdělí, že i do něj přešla část Voldemortovy duše, a proto je nutné ke zničení Voldemorta zničit i tento viteál.Harry odevzdaně odchází na setkání s Voldemortem, a v dědictví od Brumbála objevuje poslední Relikvii smrti - kámen schopný přivolat mrtvé. S jeho pomocí vyvolá své rodiče, Siriuse Blacka a Lupina (který zahynul spolu s Tonksovou v předcházející bitvě se Smrtijedy). Ti mu dodají odvahu se beze zbraně střetnout s Voldemortem.Po Voldemortově smrtící kletbě se Harry probouzí v prostoru podobném nádraží. Setkává se tam s Brumbálem, který mu vysvětluje že Voldemort svým kouzlem zabil jen část své duše v Harrym, který může žít dál a dokončit svůj úkol. Harry se opět probouzí, a předstíraje mrtvého, je vynesen Smrtijedy před Bradavice.Obránci Bradavic jsou zdrceni, Neville se ale Voldemortovi postaví. Ten jej chce potupit a nasazuje mu zapálený Moudrý klobouk, z nějž ovšem Neville (stejně jako Harry v druhém dílu) vytáhne Nebelvírův meč a zabije Voldemortova hada - poslední viteál. Bitva se opět rozproudí. Harry naposledy konfrontuje Voldemorta a vysvětluje mu, že Snape Brumbála ve skutečnosti neporazil, neboť jeho zabití bylo dohodnuté, a Voldemort tudíž není skutečným pánem hůlky. Voldemort se přesto pokusí Harryho zabít, smrtící kouzlo se ale obrátí proti němu.V epilogu příběhu vypravují Harry a Ginny do Bradavic své tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily. Ron a Hermiona mají děti dvě: Rose a Huga. Do školy jde i Teddy Lupin, sirotek po Lupinovi a Tonksové a Harryho kmotřenec. Draco Malofoy se v epilogu objevuje se svou ženou a dítětem, Neville Longbottom je v Bradavicích učitelem.

Poison Alice Cooper

7. března 2008 v 17:37