Víly

14. prosince 2007 v 22:01 |  Víly, elfové a další magické bytosti
Víla (rusalaka, divoženka) je nadpřirozená bytost, kterou v různých obdobách nacházíme v mytologii Evropy už od ranného středověku. Často se jich lidé bály protože jim bylo přisuzováno, že topí nebo utancovávají k smrti pocestné a kradou malé děti z kolébek. Naopak byly někdy vnímány jako ochranitelky a pomocnice, dokonce se mohly vdát za lidského mládence. Jejich děti pak bývaly neobyčejně moudré a měli výbornou paměť.
První zprávy o vílách u Slovanů jsou již z 6. století. V Rusku se objevují v pramenech z 11. a 12. století. V Čechách se dochoval jediný předknižní doklad o působení víl z 15. století.
Původ víry v víly není zcela jasní. Mohou být pohanským božstvem nebo čarodějkami. Později se upevnila představa, že víly jsou duše předčasně zemřelých dívek, zejména těch, které spáchaly sebevraždu nebo se utopily.
Druhy víl:
Víly horské žily v jeskyních a uměly se měnit v hady.
Víly vzdušné se pochybovaly vzduchem. Měly vliv na počasí, zvláště na oblačnost a bouře, blesky byly jejich šípy.
Víly lesní žily ve stromech. Byly to krásné průsvitné dívky v lehkých šatech a plavými či rusými vlasy. Uměli se měnit v mnoho zvířat, ovládali léčení a věštění.
Víly vodní Bývaly často označovány jako rusalky. Rády topily lidi, zvláště na letnice.
Víly zlé byly jezinky, které byly sice velice krásné, ale lidi topily a sváděli poutníky z cesty.
Divé ženy, tedy divoženky, kradly lidské děti a vymeňovaly je za své. Když bydleli v jeskyni, nazývali se jeskyňky (mimochodem, Smolíčka Pacholíčka tedy neukradli jezinky ale jeskyňky).
Zdroj: Wikipedie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mýval Mýval | Web | 14. prosince 2007 v 22:02 | Reagovat

http://pinkangles.blog.cz/0712/hlasovani-zacina#komentar

plosím hlásni Pro mývala :-*

2 Lady Margareta Lady Margareta | Web | 9. června 2008 v 16:44 | Reagovat

Ahoj, jestli máte rádi fantasy, virtuální světy, kde si můžete vymyslet odkud vlastně jste a vše kolem toho, tak se podívejte na indest.blog.cz a prosím přihlašte se. Byla bych Vám moc vděčná. Předem děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama